OZGraf nagrodził najlepsze książki 2015 roku

OZGraf, należący do czołowych drukarń dziełowych w Polsce, już po raz czwarty uhonorował najlepsze książki spośród wydrukowanych w swoich zakładach w minionym roku. Uroczyste rozdanie nagród odbyło się podczas corocznej konferencji organizowanej przez OZGraf dla wydawców z Polski i Europy. W tym roku jej tematem przewodnim były trendy na europejskim rynku wydawniczym.

Decyzją niezależnego jury, Grand Prix 2015 w kategorii „Dobra i Wymagająca Książka” powędrowało do Wydawnictwa ITEM Publishing za książkę Leonardo da Vinci Mechanika człowieka, Grand Prix 2015 za „Wydarzenie Wydawnicze” zdobyło Wydawnictwo Media Rodzina z książką Pan Tadeusz, a Grand Prix 2015 w kategorii „Książka dla Dzieci i …” przyznano Wydawnictwu Tako za Czerwonego Kapturka.

 

- Poprzez nasze nagrody co roku staramy się dostrzec i wyróżnić te książki, które uważamy za wyjątkowe, czy to ze względu na wyzwania poligraficzne, jakie postawił przez nami ich wydawca, czy też ze względu na inne walory, które wyróżniają daną książkę na rynku. Cieszymy się, że tak wspaniałe pozycje mogły zostać wydrukowane w  naszych zakładach poligraficznych i mogliśmy wspólnie podziwiać najlepsze książki minionego roku podczas naszej corocznej konferencji. Gratuluję zwycięzcom i życzę nowych, intrygujących pomysłów wydawniczych i nagród w kolejnych latach – komentuje Piotr Ciosk, prezes zarządu Olsztyńskich Zakładów Graficznych OZGraf.

 

Podczas konferencji „O trendach na europejskich rynku wydawniczym” eksperci dyskutowali o wyzwaniach, jakie będą stały przed branżą poligraficzną w kolejnych latach w Polsce i za granicą. Robert Kuczera, dyrektor działu farb offsetowych w Michael Huber oraz Sławomir Iwanowski, menadżer sprzedaży w Kodak Polska, starali się przybliżyć uczestnikom, jak europejski rynek książki widziany jest oczami światowego koncernu. Sytuację na niemieckim rynku wydawniczym naświetliła Urszula Pawlik, krytyk literacki, dziennikarka i tłumaczka literatury niemieckiej, zaś o rynku skandynawskim opowiadał Jonas Paulsson, współwłaściciel szwedzkiego wydawnictwa NA Forlag. Jiří Zlámaný z Peyer Graphic prezentował z kolei kreatywne rozwiązania, jakie mogą zostać wykorzystane przy produkcji innowacyjnych książek.

Laureatów konkursu organizowanego przez OZGraf za 2015 r. wyłoniło niezależne jury w składzie: red. Piotr Dobrołęcki jako przewodniczący, red. Dorota Koman, prof. Janusz Górski, red. Roman Czejarek, red. Andrzej Palacz oraz Piotr Ciosk, prezes OZGraf.

Pełna lista książek nagrodzonych i wyróżnionych przez OZGraf za rok 2015:

 

Kategoria: DOBRA I WYMAGAJĄCA KSIĄŻKA

Grand Prix: Wydawnictwo ITEM Publishing: Leonardo da Vinci, Mechanika człowieka


Wyróżnienia:

Wydawnictwo Muchomor: Lustra Johanny

Pozostałe książki nominowane w tej kategorii:
Wydawnictwo Prószyński Media: Krafftówna w krainie czarów
Wydawnictwo SBM: Polska Podróże marzeń
Wydawnictwo Marginesy: Gustaw i Ja

 

Kategoria: WYDARZENIE WYDAWNICZE

Grand Prix: Wydawnictwo Media Rodzina: Pan Tadeusz

Wyróżnienia:

Wydawnictwo Rosikoń Press: Szlak Nadziei

Wydawnictwo Kreacja Pro: Nowy Poczet Władców Polski

Pozostałe książki nominowane w tej kategorii:
Wydawnictwo Fronda: Jan Kulczyk
Wydawnictwo Studio Emka: Money. Mistrzowska gra.

 

Kategoria: KSIĄŻKA DLA DZIECI I …

Grand Prix: Wydawnictwo Tako: Czerwony Kapturek

Wyróżnienia:

Wydawnictwo Bajka: Dawniej czyli drzewiej
Wydawnictwo Wytwórnia: Co słychać?

Pozostałe książki nominowane w tej kategorii:
Wydawnictwo Multico: O rety! Przyroda
Wydawnictwo Dwie Siostry: Pięciu Nieudanych
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne: Chcę mieć przyjaciela
Wydawnictwo Sonia Draga: O króliku, który chce zasnąć

Działające w ramach grupy Kompap Olsztyńskie Zakłady Graficzne OZGraf należą do największych zakładów poligraficznych w Polsce w zakresie produkcji dziełowej. Specjalizują się w druku książek, albumów, wydawnictw encyklopedycznych i podręczników szkolnych, których udział w sprzedaży spółki sięga 95%, a także różnego rodzaju akcydensów. Wśród Klientów OZGraf dominują największe krajowe, ale też i zagraniczne oficyny wydawnicze. Ponad 1/3 książek drukowanych w olsztyńskiej spółce trafia na eksport, głównie do Skandynawii, ale też do Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji czy Włoch. Firma powstała w 1945 roku. Wśród klientów OZGraf są największe światowe wydawnictwa, takie jak między innymi Hachette czy De Agostini.