OZGraf uruchomił pierwszą tego typu w Polsce linię do oprawy twardej

Olsztyńskie Zakłady Graficzne OZGraf SA, należące do giełdowej grupy Kompap, oficjalnie uruchomiły pierwszą w Polsce, a jedenastą na świecie kompletną linię do oprawy twardej Kolbus. Jej maksymalna wydajność to 70 taktów na minutę, co oznacza 4200 książek na godzinę. Wartość inwestycji wynosi około 2 mln euro. Instalacja nowej linii to zwieńczenie szeroko zakrojonego dwuletniego programu inwestycyjnego w OZGraf.

- Rocznie w OZGraf drukujemy około 7 mln książek. Półtora roku temu zakupiliśmy nowoczesną linię do oprawy miękkiej, znacznie zwiększając nasze moce wytwórcze. Najnowsza inwestycja oznacza wzrost potencjału naszych zakładów w kontekście produkcji książek w samej tylko oprawie twardej niemal o połowę - do około 7-8 mln egzemplarzy. Jest to najwyższa w historii OZGraf wydajność w tym zakresie – przyznaje Piotr Ciosk, prezes zarządu Olsztyńskich Zakładów Graficznych.

 Najnowsza linia to pełny zautomatyzowany i połączony ciąg technologiczny firmy Kolbus do oprawy twardej. Umożliwia kompletną produkcję książek w oprawie twardej, począwszy od przygotowania bloku przez prasę typu FM700 i FN720, poprzez linię do oklejania grzbietu wkładu książkowego i przyklejania paska wzmacniającego grzbiet RF700, trójnóż, aż po zawieszenie okładki BF530.

 - Z myślą o podnoszeniu wydajności i zwiększaniu konkurencyjności obu naszych zakładów graficznych, mocno stawiamy na inwestycje. Tylko w ten sposób - łącząc nowoczesność parku maszynowego z wieloletnim doświadczeniem w zakresie druku - jesteśmy w stanie zapewniać naszym klientom najwyższą jakość. Dzięki tego typu działaniom zarówno BZGraf, jak i OZGraf niezmiennie od lat należą do liderów druku dziełowego w Polsce i wygrywają konkurencję nie tylko w kraju, ale i za granicą ­– dodaje Waldemar Lipka, prezes zarządu grupy Kompap.

Oficjalne uruchomienie nowej linii i przecięcie wstęgi odbyło się przy udziale Artura Chojeckiego, wojewody Warmińsko-Mazurskiego, Waldemara Lipki - przewodniczącego rady nadzorczej i prezesa zarządu grupy Kompap oraz Anny Moryson prezesa zarządu Introzap Sp. z o.o., reprezentanta firmy Kolbus na polskim rynku. Poświęcenia linii dokonał ksiądz infułat dr. Jan Jerzy Górny. W uroczystości wzięli udział także przedstawiciele władz lokalnych, liczni partnerzy biznesowi i regionalni przedstawiciele biznesu.

KOMPAP SA
posiada w swoim portfelu dwa zakłady graficzne należące do liderów rynku druku dziełowego w Polsce – OZGraf i BZGraf, a także drukarnię offsetową rolową Imprimus. Spółka ponadto zajmuje się produkcją specjalistycznych artykułów papierniczych i biurowych, jak koperty utajnione czy rolki do bankomatów z nadrukiem, a także drukiem akcydensowym. Kompap jest notowany na GPW od 1996 r.